🚚 Doprava  ZADARMO  nad 100€ 

Kam siaha história nosenia peňaženiek

Naši predkovia využívali spočiatku pri obchodovaní tzv. výmenný obchod, založený na princípe "niečo za niečo“. Stanovili hodnotu konkrétneho predmetu a na jej základe vymieňali ďalšie a ďalšie hodnotné predmety. Obľúbeným platidlom bol najmä dobytok, koža či nástroje. 

To by sa, ale samozrejme do peňaženky nezmestilo


Neskôr sa ako platidlo začalo využívať zlato a striebro. Tak sa pristúpilo k razeniu mincí. Začali sa používať vrecúška a mešce väčšinou pripevnené na opasku, keďže nosenie mincí vo vrecku bolo považované za neslušné. Veľký obnos mincí si majetní občania ukladali do truhlíc. Mince vo veľkom množstve boli ťažké a  pri prenose nepraktické.


V Číne
sa začali tlačiť v 9. Storočí papierové peniaze. Do Európy tento trend prišiel až v 17. storočí, mali vytlačenú presnú hodnotu, ktorá zodpovedala určenej hodnote množstva drahého kovu /zlata/

A to už bol dôvod na vznik prvej peňaženky, ktoré však v tom čase vyzerali skôr ako kabelky s vrecúškom na mince a priehradkami na listiny Prvé peňaženky sa vyrábali z hovädzej a konskej kože. Koncom 19. Storočia sa začali používať bankové účty V 50.rokoch 20.storočia sa prvý krát začali používať aj kreditné karty a tak sa postupne v peňaženke okrem mincí a papierových peňazí začali vytvárať špeciálne priečinky pre platobné karty.

V niektorých krajinách napr. v USA sa v peňaženkách nenachádza vrecúško na mince „drobné si nechajte“

Zrod peňaženky si prešiel dlhou cestou, no vďaka nej si dnes môžete zaobstarať peňaženku podľa svojich predstáv.

Len pre zaujímavosť, najdrahšia peňaženka na svete bola vyrobená z hadej kože pytóna, ktorá je zdobená prackou z 18 karátového zlata, vykladaná diamantami a zafírmi. 

Pokiaľ by ste ale hľadali peňaženku za rozumnú cenu, môžete sa obrátiť na nás:) U nás si vyberiete štýlové módne peňaženky, ktoré nezaťažia váš rodinný rozpočet.

Vyberať si môžete spomedzi DÁMSKYCH aj PÁNSKYCH modelov.

Váš tím Lara Bags