DOPRAVA NAD 100€ ZADARMO

Ako sa starať o kabelku? 5 praktických návodov, ktoré potrebuje poznať každá žena!

Ako sa starať o kabelku? 5 praktických návodov, ktoré potrebuje poznať každá žena!

Kabelky sú neoddeliteľnou súčasťou šatníka mnohých z nás. Sú praktické, dodávajú nám štýl a dotvárajú celkový imidž. S radosťou však prichádza i zodpovednosť a svet kabeliek nie je výnimkou. 

Preplnené kabelky odhodené do kúta hneď po príchode do práce sa už nenosia! Aby vaša kabelka vyzerala ako nová aj po mesiacoch nosenia, je potrebná pravidelná starostlivosť. Tu sú niektoré praktické rady a triky, ako sa starať o kabelky rôznych materiálov.

Pravidelné čistenie

Rovnako oblečenie, aj kabelka je po celom dni nosenia plná prachu a nečistôt No zatiaľ, čo vaše oblečenie bez problémov hodíte do práčky, s kabelkami je to o čosi ťažšie. Ako teda vyčistiť kabelku? 

Ak máte doma koženú kabelku, na čistenie použite jemnú handričku a špeciálny čistiaci prostriedok na kožu. Pozor, za žiadnych okolností neponárajte kabelku do vody ani ju neperte v práčke. Po umytí handričkou je dobré použiť kondicionér na kožu alebo impregnačný sprej. Obe bránia popraskaniu kože a udržia materiál i naďalej pružný.

Veľmi podobne môžete postupovať aj v prípade kabeliek zo syntetickej a ekokože. Malé škvrnky či odtlačky poľahky vyčistíte vlhkou handričkou. Pri väčších škvrnách použite jemný čistiaci prostriedok – či už mydlo alebo roztok čistiaceho prášku. Dobrou správou je, že syntetické materiály sú zvyčajne odolnejšie voči vode, no i napriek tomu ich neperte a neumývajte pod prúdom tečúcej vody. Práve naopak, aby vydržali čo najdlhšie ako nové, chráňte ich pred dlhodobým vystavením vlhkosti.

Obľubujete textilné kabelky? Tie vyčistíte pomocou jemného čistiaceho prostriedku a vlhkej handričky, pri odolnejších škvrnách môžete využiť i kefu. Kabelku chráňte pred mechanickým poškodením, stykom s chemikáliami a otvoreným ohňom.

Ochrana pred škvrnami a opotrebením

Či už máte kabelku novú alebo práve vyčistenú, dôležité je zachovať jej aktuálny stav čo najdlhšie. Doma by vám preto nemal chýbať impregnačný sprej, ktorý môžete použiť ako na kožu, tak i ekokožu a textil. Impregnácia má za účel najmä jedno – odpudiť vodu a nečistoty, vďaka čomu môže kabelka vydržať v perfektnom stave oveľa dlhšie.

Správne skladovanie

Ruku na srdce. Už sa vám stalo, že si našli kabelku v skrini pod kopou oblečenia? Nejednej z nás pri pohľade na zohavený tvar kabelky takmer puklo srdce. Na vine je práve nesprávne skladovanie. Ak teda chcete, aby si kabelka zachovala svoj pôvodný tvar, vyplňte ju papierom, pokojne i starými novinami či dokonca nepotrebnými tričkami. Vďaka tomu predídete deformáciám a prasklinám na materiále. 

Ochranu pred opotrebením z vonkajšej strany kabelky, zabezpečíte i správnym skladovaním. Ak kabelku práve nepoužívate, umiestnite ju na suché miesto bez priameho slnka. To totiž môže poškodiť a zosvetliť materiál. To sa týka nielen kožených kabeliek, ale i kabeliek z ekokože.

Čo teda robiť? Ideálne je kabelky skladovať v organizéry na kabelky či v úložných taškách čo najďalej od radiátorov či krbov.


Opotrebenie z používania

Na svete existujú iba dva typy žien – tie, ktoré majú ku každému outfitu vždy inú kabelku a tie, ktoré majú svoju obľúbenú kabelku vždy so sebou. Nezáleží na tom, do ktorej skupiny patríte, problémom s opotrebením sa zvyčajne nevyhnete ani v prípade príležitostného nosenia. 

Striedanie kabeliek je však naozaj jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa vyhnúť jej opotrebeniu. Okrem striedania však nezabúdajte myslieť i na to, čo v kabelke nosíte. Čím ťažší je obsah kabelky, tým väčšiu záťaž musia ramienka vydržať. I preto sa najčastejšie prvé opotrebia práve ramienka. 

Ďalším tipom, ako sa vyhnúť nadmernému opotrebeniu kabeliek, je vyhnúť sa ostrým predmetom. Či už so sebou nosíte manikúrové nožničky, kľúče alebo knihy, zvážte ich nosenie v obale, aby ste nechtiac nepotrhali vnútornú výplň kabelky.

Rovnako si však dávajte pozor i pri perách, čokoládových tyčinkách či čipsoch, ktoré vám môžu vo vnútri kabelky spôsobiť nepríjemné prekvapenie, ktorého sa len tak ľahko nezbavíte. 

Keď už je neskoro

I pri tej najdôkladnejšej starostlivosti sa môže stať, že sa kabelka rozhodne vypovedať službu. Máme pre vás niekoľko praktických tipov, ktoré pri záchrane kabelky stoja za vyskúšanie!

Tip na nepríjemný zápach

Začala vám kabelka nepríjemne zapáchať? Vložte do nej bavlnený sáčok naplnený sódou bikarbónou alebo čiernym uhlím. Zápach zmizne do niekoľkých dní.

Tip na zaseknutý zips

Zaseknutý zips je najčastejší problémom, s ktorým sa pri kabelkách stretneme. Využiť môžete dve pomôcky, ktoré máte zaručene doma – a to buď vazelínu alebo obyčajný grafitovú ceruzku! Ak je zips zašpinený, nezabudnite ho predtým vyčistiť vatovou tyčinkou alebo textilnou handričkou. 

Tip na opravu drobného poškodenia

Ak ide o opravu vonkajšej strany kabelky, určite zvážte návštevu brašnárstva. Malé odreniny či trhliny však môžete opraviť aj so špeciálnymi lepidlami na kožu/ekokožu, ktoré nájdete v špecializovaných predajniach i v obchode s farbami či drogériou.

Tip na vyčistenie škvŕn od make-upu

Aj na škvrnu od make-upu existuje jednoduché riešenie! Ak je škvrna malá a čerstvá, použite vatový tampón a micelárnu vodu či odličovač (nie ten na báze oleja). V prípade, že je škvrna zaschnutá, siahnite po žlčovom mydle. Textil jemne vyčistite s pomocou mäkkej hubky a následne handričkou vysušte. 

Kabelky na jednu sezónu už dávno nie sú in! Správna starostlivosť je dobrá nielen z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska. Veríme, že tieto rady vám pomôžu udržať si kabely krásne a funkčné čo najdlhšie.